2018.03.31W wielkosobotni poranek, po modlitwie brewiarzowej w Bazylice katedralnej, zgromadziliśmy się w auli seminaryjnej, gdzie dziekan alumnów wypowiedział słowa życzeń wielkanocnych dla księży biskupów i przełożonych.

 

Po nim słowo do zebranych skierował ks. bp Andrzej Jeż, życząc radosnego świętowania i odpoczynku.


Po życzeniach klerycy wyjechali do rodzinnych parafii na świąteczną przerwę. Jak w ubiegłych latach w Seminarium pozostali klerycy z piątego roku, którym powierzono przygotowanie asysty liturgii Wigilii Paschalnej w Katedrze, w tarnowskich Domach Pomocy Społecznej oraz w więzieniu.

 

 

 

Na Zmartwychwstanie Pańskie składamy najlepsze życzenia wszystkim odwiedzającym naszą stronę:

 

Czytaj więcej...

 

2018.03.19Dnia 19 marca 2018 roku podczas Mszy Świętej w uroczystość św. Józefa, której przewodniczył ks. bp Leszek Leszkiewicz, zostali ustanowieni nowi lektorzy i akolici. Dwudziestu braci z roku trzeciego przyjęło z rąk Księdza Biskupa posługę lektoratu, a dwudziestu dwóch braci z roku czwartego posługę akolitatu.

 

W homilii Ksiądz Biskup zwrócił  uwagę na osobistą relację z Bogiem, której fundamentem jest uświadamianie ciągłej obecności Boga w naszym życiu. Dał  nam również za przykład św. Józefa, który zarówno wsłuchiwał się w słowa Jezusa jak i z pełnym szacunkiem i oddaniem nosił w swych dłoniach ten największy skarb świata.

 

Czytaj więcej...

 

2018.03.1818 marca 2018 roku w kaplicy seminaryjnej celebrowana była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Podczas Mszy Świętej dwudziestu trzech braci z roku piątego zostało włączonych do grona kandydatów do diakonatu i prezbiteratu.

 

Podczas Mszy Świętej dwudziestu trzech braci z roku piątego zostało włączonych do grona kandydatów do diakonatu i prezbiteratu.

 

W swojej homilii Ksiądz Biskup podkreślił potrzebę radykalnego przybliżenia się do Chrystusa, aby nasza przyszła praca duszpasterska emanowała tylko Nim samym. Wyznał również wielką radość Kościoła z przyjęcia nowych kandydatów do święceń.

 

Czytaj więcej...

 

2018.03.16 19Od 16 do 19 marca 2018 roku nasza wspólnota seminaryjna przeżywała święty czas ćwiczeń duchowych. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne prowadził ks. Krzysztof Wons SDS, Dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.

 

Rekolekcje odbyły się w rytmie lectio divina. Centrum rozważań stanowił fragment z Ewangelii wg św. Marka dotyczący bogatego człowieka, pytającego Jezusa o to, co zrobić by otrzymać życie wieczne (Mk 10,17-22).


Czytaj więcej...

 

2018.03.1111 marca 2018 r. odbył się w naszym domu dzień skupienia rodziców alumnów roku piątego, który rozpoczął się o godzinie 10.30 uroczystą Eucharystią w seminaryjnej kaplicy.


Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz rektor Andrzej Michalik.

 

Po Mszy  Świętej rodzice udali się na obiad do refektarza, a po jego zakończeniu uczestniczyli w auli św. Jana XXIII we wspólnym spotkaniu, podczas którego konferencje wygłosili Ksiądz Rektor oraz księża opiekunowie roku V: ks. prorektor Leszek Rojowski i ojciec duchowny ks. Adam Sroka.

 

Czytaj więcej...

 

2018.03.07W środę 7 marca 2018 roku wspólnota seminaryjna obchodziła uroczystość patronalną ku czci św. Tomasza z Akwinu.

 

Rozpoczęła się ona 6 marca nieszporami, w czasie których egzortę wygłosił ks. dr Krzysztof Bułat, wikariusz biskupi ds. stałej formacji duchowieństwa. Podjął w niej refleksję nad świętością życia kapłanów i kleryków.

 

Następnego dnia uroczystą Mszę Świętą celebrował i okolicznościową homilię wygłosił ks. dr Adam Kłóś - profesor naszego Wydziału.

 

Po Eucharystii, w auli im. św. Jana Pawła II miał miejsce wykład ks. prof. dr. hab. Stanisława Wszołka pt. „Ex motu w scientia divina i w sacra doctrina św. Tomasza z Akwinu”, który zachęcił nas do pracy intelektualnej i zgłębiania myśli filozoficznej i teologicznej św. Tomasza z Akwinu.

 

Czytaj więcej...


Copyright © 2010/2013/2014. All Rights Reserved.