hdk_01C elem Klubu HDK działającego przy Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie jest niesienie bezinteresownej pomocy osobom potrzebującym, poprzez oddawanie i dzielenie się cennym darem, jakim jest krew.

Klub liczy ok. 30 alumnów, którzy regularnie w ciągu roku oddają krew. Przykładowo w 2008 roku członkowie Klubu HDK oddali łącznie 51 300 ml krwi, zajmując drugie miejsce wśród szkół wyższych w konkursie pod hasłem "Potrzebna krew – twoja także", ogłoszonym przez Rejonową Radę Honorowego Krwiodawstwa w Tarnowie.


Stałym działaniem podejmowanym przez nasz Klub jest pozyskiwanie nowych członków. W tym też celu przeprowadzane są różne pogadanki na temat krwiodawstwa, głównie na roczniku pierwszym, aby zachęcić nowych alumnów naszego Seminarium do oddawania krwi i przynależenia do Klubu HDK. Promowanie krwiodawstwa obejmuje również osoby świeckie, studiujące na Wydziale Teologicznym. Odpowiednie informacje i zachęty dla nich są umieszczane na tablicy ogłoszeń.

hdk_02Nasz Klub zajmuje się również odnowieniem i aktualizacją gazetki na temat krwiodawstwa, która znajduje się w budynku dydaktycznym naszego Seminarium.

Każdego roku kilka razy włączamy się w różne akcje pomocy konkretnym osobom, znajdującym się w potrzebie, organizując grupowe wyjścia i oddając dla nich krew. Swoją działalnością i otwartym sercem członkowie Klubu HDK pozyskują dla siebie, jak i dla całego Seminarium, niezbędne zaplecze, jakim jest modlitwa i ofiarowane cierpienie osób, które w ten sposób wyrażają swoją wdzięczność, za ten bezcenny dar.

Informacje dla krwiodawców:

 • W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży około 5-6 litrów krwi, z czego jednorazowo można oddać 450 ml;
 • Krew może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat;
 • Za każdym razem do pobierania krwi używany jest wyłącznie jałowy sprzęt jednorazowego użytku;
 • Krew można oddawać co 8 tygodni, jednak nie częściej niż sześć razy w ciągu roku;
 • Przed oddaniem krwi należy spożyć lekki posiłek i wypić nieco więcej płynów niż zwykle.

A co, jeśli:

  • mam za mało krwi? Nie masz za mało! W twoim organizmie krew podlega wymianie przez cały czas, więc szybko się regeneruje.
  • boję się, że zemdleję? Nie zemdlejesz! Wszyscy odpoczywają przez jakiś czas po pobraniu krwi.
  • nie cierpię igieł! Są one specjalnie ostrzone i profilowane, dlatego nakłucie nie jest bolesne.
  • biorę leki? Zasięgnij informacji w punkcie krwiodawstwa, czy biorąc dany lek możesz być dawcą.
  • uprawiam sport? Nie wpłynie to na twoje wyniki.
  • obawiam się, że utyję od oddania krwi? Nie utyjesz. Chyba, że od zjedzenia czekolad otrzymanych po oddaniu krwi.
  • będę musiał oddawać stale krew? Nie będziesz musiał. Oddawanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania.
  • noszę okulary? One wcale nie przeszkadzają w oddawaniu krwi.
  • mam mało czasu? Pobranie krwi trwa tylko kilkunaście minut!

Spróbuj, a przekonasz się, że naprawdę warto zostać krwiodawcą!

MOŻE DZIŚ MYŚLISZ, ŻE CIEBIE TO NIE DOTYCZY,

PONIEWAŻ DUŻO INNYCH ODDAJE KREW, WIĘC TY NIE MUSISZ.

PAMIETAJ!

MOŻE OD CZYJEJŚ KRWI KIEDYŚ BĘDZIE ZALEŻAŁO TWOJE ŻYCIE.

ALE CZY ZNAJDZIE SIĘ WTEDY DAWCA?

 

 

 


Copyright © 2010/2013/2014. All Rights Reserved.