poetaZasadniczym celem Koła Literackiego jest uwrażliwianie na stylistyczne piękno języka polskiego poprzez kontakt z żywym słowem wyrażonym staranną, poprawną polszczyzną. W szczególności staramy się poznawać problemy literatury pięknej, głównie pod kątem religijnym, co stanowi jakby uzupełnienie znajomości literatury wyniesione ze szkoły średniej. Podstawową formą naszej działalności są spotkania dyskusyjne organizowane nieregularnie. Najczęściej dotyczą one literatury, teorii literatury, filmu, a także związków tych dziedzin ze sobą. Podejmujemy także dyskusje na aktualne tematy związane z wydarzeniami kulturalnymi, ukazaniem się nowej książki, filmu, spektaklu teatralnego itp.

 

W kilkuletniej historii działalności odbyły się spotkania m.in. na takie tematy, jak: "Czy literatura jest nam jeszcze potrzebna?", "Kim jest bohater literacki XX w.?" (w oparciu o ekranizacje "Władcy Pierścieni" i "Harryego Pottera"), "Literatura a teologia - w oparciu o Traktat teologiczny Czesława Miłosza, "Obrazy miłości w Boskiej komedii Dantego", "Czy w poezji jest teologia?", "Wielkość i nędza człowieka" (w oparciu o ekranizację "Pianisty" W. Szpilmana), "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II. W serii wieczorów poetyckich gościliśmy wybitnego poetę Adama Ziemianina oraz początkującego literata Eryka Ostrowskiego. W spotkaniach z poetami dodatkową atrakcją była możliwość zakupu autorskiego tomu poezji i zdobycie dedykacji.


Członkowie Koła Literackiego opiekują się również Pracownią Literatury i Języka Polskiego, która jest czytelnią, miejscem literackich spotkań czy projekcji telewizyjnych spektakli teatralnych. Z Pracownią złączona jest - licząca przeszło sześć tysięcy książek - biblioteka humanistyczna. Zgromadzone są w niej przede wszystkim dzieła literatury pięknej, polskiej i obcej, książki z historii i teorii literatury, językoznawstwa, a także z teatrologii i filmologii.

 

 

 

 


Copyright © 2010/2013/2014. All Rights Reserved.