kolo_turyst_2Grupa ta została formalnie utworzona stosunkowo niedawno, chociaż od wielu lat aktywność turystyczna skupiała alumnów zainteresowanych wypoczynkiem na łonie natury. W momencie, kiedy zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak wielu spośród nas interesuje się górskimi wyprawami, turystyką pieszą i rowerową czy jazdą na nartach, zdecydowaliśmy się zjednoczyć nasze siły w kole, którego zadaniem byłoby organizowanie dla wszystkich chętnych alumnów tego typu aktywności.

 

Gdy zastanawialiśmy się nad wyborem patrona koła sięgnęliśmy do historii naszej diecezji i wybraliśmy Ks. Walentego Gadowskiego (1861-1956). Ten wybitny pedagog i profesor katechetyki był kapłanem diecezji tarnowskiej i zasłynął jako pasjonat turystyki oraz górskich wspinaczek. To on wytyczył jedne z najbardziej malowniczych tras w polskich górach: szlak ORLEJ PERCI w Tatrach i szlak SOKOLEJ PERCI w Pieninach. Jako miłośnik przyrody i turystyki nie tylko potrafił aktywnie wypoczywać, ale również z pasją godną kapłana i pedagoga promieniował swoim zapałem na otoczenie, a zwłaszcza dzielił się nim ze swoimi uczniami, których często zabierał na wyprawy.

Członkowie Seminaryjnego Koła Turystycznego starają się żyć tymi samymi wartościami próbując równocześnie zapalić do tego rodzaju aktywności jak najszersze kręgi kolegów.


kolo_turyst_1Niewątpliwie każda wyprawa jest doskonałą okazją do poprawienia kondycji fizycznej. Każdą z nich staramy się jednak tak przygotować, aby prowadziła do lepszego poznania bogactwa przyrodniczego, historycznego, kulturowego i religijnego rejonów, które zwiedzamy. Dodać należy,  że w większości stanowią one część naszej diecezji. Na trasie zawsze znajdujemy czas na wspólną modlitwę, poprzez którą wyrażamy uwielbienie dla Boga Stwórcy za każde dobro, jakiego doświadczamy w kontakcie z pięknem przyrody.

Efektem każdej wyprawy jest także pogłębianie wzajemnych relacji pomiędzy jej uczestnikami, któremu służy nie tylko wspólna modlitwa,  czy też okazywanie sobie wsparcia w kryzysowych chwilach na szlaku, ale także wspólne zwiedzanie, posiłki oraz dzielenie się rozmaitymi wrażeniami zarówno w trakcie wycieczki, jak i po jej zakończeniu.


W ostatnich latach udało się zorganizować wycieczki piesze m. in. w Gorce, w Beskid Sądecki i Wyspowy oraz na Pogórze Ciężkowickie. Przy okazji tych wypraw zdobywaliśmy znajdujące się tam szczyty i zwiedzaliśmy nie tylko rezerwaty przyrody, ale także zabytki Starego Sącza i Bobowej, okolice Cieżkowic i Piwnicznej. W okresie zimowym organizujemy także wyjazdy na narty do Wierchomli, Krynicy czy Laskowej.

 

 

 


Copyright © 2010/2013/2014. All Rights Reserved.