victoriaŻyjąc w seminaryjnej wspólnocie w różnorodny sposób jesteśmy zachęcani do aktywności fizycznej. Obecnie mamy do dyspozycji dwa niewielkie boiska do piłki nożnej: trawiaste i asfaltowe, siłownię oraz kilka stołów do tenisa. Seminarium nie posiada własnej hali sportowej, dlatego zajęcia z wychowania fizycznego dla każdego rocznika odbywają się raz w tygodniu w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego. Na sali gimnastycznej podczas zajęć alumni często grają w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę czy unihokeja.

 

Klerycy rocznika trzeciego zamiast zajęć na hali uczęszczają na krytą pływalnię, gdzie pod okiem instruktorów uczą się pływać, bądź doskonalą zdobyte umiejętności. W tym samym czasie alumni z pozostałych roczników mają możliwość korzystania z basenu. Staramy się również włączać w rywalizację sportową na poziomie lokalnym (Mistrzostwa Akademickie miasta Tarnowa w futsalu, piłce nożnej i w tenisie stołowym), oraz na poziomie krajowym (Mistrzostwa Polski kleryków w piłce nożnej i tenisie stołowym). Naszym wkładem w rozwój aktywności sportowej na terenie miasta są Akademickie  Mistrzostwa Tarnowa o Puchar Rektora WSD, które dzięki pomocy i życzliwości panów Andrzeja Gniewka i Adama Kierońskiego są cykliczną imprezą organizowaną przez nasze seminarium. A zatem dyscyplinami którym dedykujemy nieco więcej czasu są piłka nożna i tenis stołowy.
 

proporczyk_kolor

Od roku 1998 istnieje w naszym seminarium drużyna piłkarska Victoria, która 28 maja 1999 roku została oficjalnie zgłoszona do udziału w Mistrzostwach Polski Seminariów Duchownych i Zakonnych. Będąc absolutnym beniaminkiem tych rozgrywek Victoria odniosła wówczas duży sukces docierając do finałów tej imprezy, rozgrywanych na stadionie w Stalowej Woli. Mistrzem zostali gospodarze – alumni WSD Sandomierz a Victoria zajęła trzecie miejsce. Występy w kolejnych rundach tych rozgrywek nie były już dla nas tak udane.

 

W 2001 roku musieliśmy uznać wyższość drużyny WSD z Siedlec, w 2003 zostaliśmy wyeliminowani przez zespół WSD z Radomia, zaś w 2006 na naszej drodze stanęła drużyna WSD Opole.  Jesienią 2007 roku rozpoczęła się X edycja Mistrzostw Polski. Jak się później okazało, był to początek wspaniałej drogi do finałów. Po ośmiu zwycięstwach z rzędu (z drużynami: WSD Rzeszów, WSD Paradyż, WŚSD Katowice i WSD Siedlce) dotarliśmy finałów, które były rozgrywane w Opolu. Na stadionie ,,Odry” Opole Victoria pokonała w półfinale drużynę gospodarzy WSD Opole po dogrywce 3 – 1. Natomiast wielki finał zakończył się minimalną wygraną kleryków z Metropolitalnego  Seminarium Duchownego w Lublinie 1 – 0.  Wicemistrzostwo Polski jest jak na razie największym osiągnięciem naszej seminaryjnej drużyny i jednocześnie było wspaniałym prezentem jaki sprawiła sobie sama Victoria z okazji 10-lecia istnienia. Te sukcesy naszego zespołu nie byłyby możliwe, bez zaangażowania alumnów-piłkarzy w treningi i mecze oraz pomocy naszych opiekunów oraz trenera - pana Antoniego Bujoczka.
 
pingpongDużą popularnością cieszy się również tenis stołowy. Nasi reprezentanci w tej dyscyplinie odnosili i odnoszą znaczące sukcesy. Co roku bierzemy udział w Mistrzostwach Polski kleryków w tenisie stołowym, gospodarzem tego turnieju jest zawsze Seminarium Duchowne w Częstochowie. Na poziomie krajowym zdobyliśmy w turnieju drużynowym dwa tytuły Mistrzów Polski: rok 2004 i 2005 oraz drugie miejsce w latach 2002, 2007 i 2008. W rozgrywkach indywidualnych nasi zawodnicy zdobyli trzykrotnie brązowe medale. Pierwszy medal tego koloru został zdobyty przez naszego reprezentanta w roku 2003, kolejne dwa brązowe medale zdobył Wojciech Lech w roku 2008 i 2009. Na poziomie lokalnym największym osiągnięciem był drużynowy tytuł Akademickiego Mistrza Tarnowa w sezonie 2002/2003. W tym samym turnieju w grze indywidualnej zawodnicy reprezentujący barwy naszego seminarium zajęli dwa pierwsze miejsca.
 
Jan Paweł II podkreślał zawsze, że sport ma ogromne znaczenie, ma wielki wpływ na życie ludzi młodych, może ich wychowywać, ale też niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Dlatego w tym wszystkim nigdy nie wolno nam zwątpić w to, że na boisku, na hali sportowej, można uczyć się uczciwych zasad postępowania. Te zasady można potem przenosić w codzienne życie. Kiedy przychodzisz na boisko, pamiętaj – powtarzał wielokrotnie Bohdan Tomaszewski – najważniejsze, abyś grał fair play, czyli zachował wierność normom uczciwego postępowania, to znaczy wybierał prostą, ale często trudniejszą drogę do zwycięstwa.

 

 

 

 


Copyright © 2010/2013/2014. All Rights Reserved.