willa 01

W historię Seminarium Duchownego w Tarnowie wpisuje się również Willa "Pod Krzyżem" w Kościelisku k. Zakopanego, zakupiona przez Seminarium w 1935 r. Myśl o zakupieniu domu wypoczynkowego dla alumnów poddał ks. Walenty Gadowski, zasłużony profesor katechetyki i pedagogiki, znany taternik, twórca Orlej Perci w Tatrach. Willa została gruntownie przebudowana w latach 1969-1971. Dwupiętrowy drewniany budynek został wyposażony w niewielką kaplicę, refektarz i zaplecze aprowizacyjne dla dwudziestu kilku osób.

 

W latach 1999-2002 roku został zagospodarowany teren posesji, którą przecina malowniczy potok. Obie części posesji połączył piękny, zadaszony most oraz dwa małe mostki włączone w system ścieżek spacerowych wyłożonych kamieniem. W środku zbudowano drewnianą stylową altanę. Wzdłuż ścieżek spacerowych pojawiły się rzeźbione w kapliczki ze stacjami drogi krzyżowej. Rozpoczyna się ona od krzyża, od którego willa otrzymała swoją nazwę.

 

Zespół alejek i mostów przecinających ogrodzony i zalesiony teren, szemrzący strumień wpadający do pobliskiej większej rzeczki, uroczy widok na Tatry z wyróżniającą się sylwetką Giewontu, zachęcają do spacerów, refleksji i modlitwy. W ciągu wakacji letnich przyjeżdżają do domu seminarzyści, aby w małej wspólnocie poznawać piękno polskich gór. Dogodna lokalizacja umożliwia organizowanie całodniowych wycieczek w pobliskie Tatry, zarówno Zachodnie, jak i Wysokie.

 

willa 02Pod koniec 2013 roku w Tatrach rozszalał się halny. Porywisty wiatr wiejący od 25 do 27 grudnia wyrządził wiele szkód w Zakopanem i Kościelisku. Spowodował również wiele zniszczeń w parku otaczającym Willę "Pod Krzyżem". Wiatr, który wiał z ogromną prędkością, połamał i powywracał większość drzew, uszkodził mostki, altanę oraz zniszczył fragment ogrodzenia. Sama willa szczęśliwie nie doznała zbyt wielu uszkodzeń.

 


Copyright © 2010/2013/2014. All Rights Reserved.