Koło Duszpasterstwa Głuchoniemych działające w Seminarium jest grupą, która rozwija się od 2005 roku. Do głównych zadań należy m. in. posługa liturgiczna – czyli tłumaczenie Mszy Świętej dla głuchoniemych, która jest celebrowana w drugą i czwartą niedzielę miesiąca w kościele pw. św. Józefa w Tarnowie. Migamy teksty czytań i Ewangelii oraz części stałe Mszy Świętej, a przed jej rozpoczęciem prowadzimy dziesiątek Różańca Świętego za zmarłych.
Staramy się doskonalić umiejętność posługiwania się językiem migowym poprzez regularne spotkania. Zajęcia, na których uczymy się języka migowego (PJM) prowadzą najstarsi członkowie Koła. Uczymy się języka migowego od podstaw, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa religijnego i liturgicznego. Po takim kursie seminaryjnym jesteśmy w stanie migać części stałe Mszy Świętej i dużą część czytań.
Co kilka lat, dzięki uprzejmości Duszpasterza Diecezjalnego głuchoniemych i słabo słyszących oraz naszego Seminarium, mamy możliwość udziału w I i II stopniu Kursu Języka Migowego dla Duszpasterzy i Katechetów organizowanego przez Polską Misję Katolicką dla niesłyszących. Ostatni raz w takim dwutygodniowym kursie, zorganizowanym w 2019 roku w Katowicach uczestniczyło dwóch członków naszego Koła.
Osobiste spotkania i nawiązywanie relacji z głuchoniemymi pomagają nam w lepszym rozumieniu tych ludzi, oraz dostosowaniu odpowiednich metod duszpasterskich w przyszłym życiu kapłańskim.

Redagujemy ponadto czasopismo Duszpasterstwa - „Przyjaciele Boga”. Angażujemy się także w różne wydarzenia okolicznościowe organizowane przez Diecezjalnego Duszpasterza głuchoniemych i słabo słyszących.
Naszym patronem jest św. Filip Smaldone, kapłan, który żył w latach 1848-1923. W 1885 r. założył Instytut Edukacji Dzieci Głuchoniemych. Następnie otwierał kolejne domy opieki i nauki, do których przyjmował głuche, niewidome, a także porzucone przez rodziców dzieci. Całe życie poświęcił dla nich. Kierował się słowami: „Nie można uczyć, jeśli nie kochasz”