Koło Młodych Teologów im. św. Ambrożego jest najstarszą grupą seminaryjną. Działa już od 1 XI 1892 roku. Jej zasadniczą przestrzenią działalności było „scrutare Scripturas” (badanie, zgłębianie Pisma), przy czym nie chodzi tylko o Pismo Święte, ale także różne gałęzie nauki, które „niczym innym nie są jak tylko rozszerzonym Pismem Świętym”. To wskazanie na „Księgę Słowa” i „Księgę Świata” pokazuje szerokie pole intelektualne i duchowe, które oczekuje zagospodarowania. Każdy z kleryków w ramach swojej wiedzy i zainteresowań mógł wnieść coś do kształtującej siebie wspólnoty. Było to szczególnie wielkie przedsięwzięcie zważywszy na brak dostępu do podręczników.
Obecnie działalność Koła jest bardzo ograniczona, z powodu powstania wielu grup, charakteryzujących się większą „specjalizacją”. Zgłębianie „Księgi Słowa” podejmujemy w ramach organizowanej co miesiąc „Szkoły Słowa”. Badanie „Księgi Świata” przejawia się też w organizowaniu spotkań, w czasie których porusza się zagadnienia z zakresu teologii, filozofii a także wielu innych dziedzin. Spotkania te z reguły przybierają formę odczytu czy też prelekcji, zakończonych dyskusją. Prelegentami bywają zarówno alumni, jak i zaproszeni przez zarząd Koła goście: przełożeni seminarium, profesorowie naszego Wydziału Teologicznego, a także osoby spoza naszej wspólnoty.
Na uwagę zasługuje także posługa, która zajmuje najwięcej czasu, czyli współorganizacja działań z innymi grupami, przez przygotowanie plakatów, ulotek, a także miejsca spotkań.
Na koniec należy podkreślić, że nic nie zastąpi własnego zaangażowania w umacnianie relacji z Bogiem, pogłębianie własnego ducha, rozwój zainteresowań i realizację pasji. Tym bardziej cieszy fakt podejmowania przez braci różnorodnych inicjatyw na rzecz rozwoju osobistego i wspólnotowego.